E-IUBIRE.RO
SFATURI, EDUCATIE, POEZII
Bucati de suflet

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului E-IUBIRE.RO -> Jurnalul tau
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Nightwish
Moderator Sef
Moderator Sef

Data înscrierii: 23/Dec/2006
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Apr 03, 2007 12:59 pm    Titlul subiectului: Bucati de suflet Răspunde cu citat (quote)

Simt fiorul vieții ce-mi străbate inima și conștiința ca pe un tărâm al neantului. Am rupt firele existenței ce mă legau de mult prea banalul “a fi”, în timp ce interiorul meu a prins aripi. Mă-nalț spre aureola născută la marginea idealului;mă las îmbălsămată în puritate transformându-mă în îngerul umanității.
Metamorfoza sufletului a spulberat frânturi de sentimente încununate de gândire, chiar când liniștea a ajuns la granița cu timpul. Candida, lipsită de stigmatul oricăriu păcat, s-a născut în faptul zilei, fără cea mai mică imperfecțiune caracteristic umană, emoția.

..........................................................................................................

Oglindește-ți trăirea în imaginea inimii și las-o să ia viață când te vei găsi pierdut în vidul sentimentelor. Dezbracă-ți conștiința de prejudecățile moarte de secole pentru a-ți îmbrăca trupul cu păcatul cunoașterii. Nu fugi de teama de a suferi și lasă-ți porii sufletului deschiși vieții. Vei simți gustul dulce-amărui al desfătării îmbibate în sensibilitate.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mdaniel1716
Membru Junior
Membru Junior

Data înscrierii: 01/Feb/2011
Locație: buzau

MesajTrimis: Vin Mai 13, 2011 3:28 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

ca o frunza ,in bataia vantului rascolitor privesc,ades in umbra timpului si a vremurilor apuse ,ma zbat cu mine insumi si cu toti din jurul meu si nimeni nu-mi e alaturi sa imi intinda o mana ....ce spun eu oare ...bucata cu bucata tot frang si arunc si iar adun sa recladesc ceea ce a fost candva un strop de fericire,o cruce parca ce o veneram si noaptea in somn ce o cautam si-mi exprimam increderea ,teama ,prejudecati si tot ceea ce poate concepe mintea umana ...asa am fost eu ,asa sunt si nici nu caut sa ma intelegeti..scriu si scriu sa ma eleiberez parca din stransoare,din cosmarul ce-l retraiesc la infinit...din clipe ce-mi inunda acea mica bucata din sufletul obosit ce treaz il tin sa nu adoarma definitiv...il hranesc parca cu ce a ramas si durerea sporeste pe zi ce trece ....la rascruce de drumuri am ales,am decis si m-am impotrivit sortii,destinului,am vrut sa fiu mai presus de legea umana si acum primesc sau culeg rodul....sunt raul secat si inundat de prea multe amintiri,de sentimente de vinovatie ce nu ma lasa sa dorm si parca mai obosit ma trezesc dimineata si asez asa in randuri apasatoare clipe ce ma ingenuncheaza ...mai mult nici zammbetul nu mai e asa cum era si nici al tau pana laurechi ,stearsa te vad si mi-e teama sa dau ochii cu tine ,nu vreau sa ma vezi ca rad si plang alaturi de tine ,poate uneori dublu decat poti tu sa plangi,cat pentru doi si unul intreg la un loc ...ma judec ,ma acuz ca puteam sa iti dau o palma ca sa ma urasti ,ca puteam sa te umilesc ca sa te impulsionez ...sa poti doveedi ca aspiri ,ca te zbati ,ca poti priimi ma mult de la viata ,ca poti lupta pentru tine si fericirea ta ...ca iti poti dovedi tie ca esti mai buna ,mai demna de apreciat,ca nu te meritam si ca ai gasit ceva mai bun ...dargreseala a fost facuta ,vorbele au fost spuse si sunt poate vinovat ca te-am lasat sa te chinui ,ca te privesc cum te zbati si nu am nici o putere sa te ridic ,te ridic pe tine si ma afund eu parca si mai mult in deznadejde,incertitudini si remuscari....asa de mult a trecut ,dar parca era ieri,mi-e dor sa ma suni ,sa ma intrebi ce mai fac,sa-ti raspund in doi peri si sa ma simt bine ,sa te ranesc si sa te strang la piept ,ahhh Doamne ,ce spn eu oare ....jumatate ,in doua parti am rupt aceasta farama de suflet ,le port pe amundoua alturi si nu se lipesc si nici nu se resping,ci doar in letargie se afunda tot ...viata ,sentimentul ,iubirea ....
asa cum ti-am fost tot asa am sa fiu ,mereu ma va chinui ceva,de te stiu fericita si inima mea va rade si se va bucura ,de vei plange ,alaturi de tine si parc din umbra am sa-mi picur peste obrazul tau toata bunatatea meea ,sa pot clati rautatea ce ne-a alungat ,ce ne-a indepartat ....fara sa vreau te-am vazut ,sau mai bine spus imginea ta in poze am deslusit-o dar parca nu mai esti tu ,parca nu te recunosc ,asa nu ai fost nici o data ...stiu ca intorci capul ,ma cauti parca sa ma intalnesti cu privirea si doare ca nu iti alini acest dor...mereu sunt celalat,mereu sunt fratele si nu poti sa imi trimiti sau sa imi arati un zambet ...am invatat sa fiu indiferent ,cu mine,cu noi ,cu viata insashi....asa sunt eu si nimic nu ma va schimba ...cum ma sti dintotdeauna ....
mdaniel1716
Membru Junior
Membru Junior

MesajTrimis: Mar Mai 24, 2011 1:27 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

telefonu a sunat...de la mari departari si parca o teama si mai mare mi s-a incuibarit in ceea ce mi-a mai ramas in sufleet ....sunt telefoane cu numar e italia ce ma rascolesc in miez de noapte ,la ore tarzii ...de parca si ei stiu ca nu dorm, sau poate ca lumea e curioasa sa afle ce s-a'ntamplat ....si alte telefoane ma-a ard de la mii dde kilometri,,de unde ti-am spus candva ca am sa fug sa uit de toate si de toti...stiu am intors spatele si parca mi-e dor sa fac pasul asta...sunt la rascruce de drumuri unde am de ales :sa uit si sa pierd un episod din viata mea ..dar sunt constient ca am sa ranesc si pe altii si poate ca cel mai mult pe tine ...stiu ,poate ca am ales sa fug,sa nu te vad fericita,sa nu te privesc cand zambesti si cand un pui de om are sa iti stige in urma ...mama....
asta e cel mai mare of al meu...de parca soarta ne-a fost potrivnica ,de parca umbre intunecate au lucrat ,aruncate parca in scarba spre fericirea noastra si tocmai ceea ce ma facea cel mai fericit om nu a fost sa fie si stau acum si m-a intreb :de ce pana acum analizele au iesit aiurea si acum cand nu mai suntem impreuna totul a revenit la normnal,de parca nicicand nimic nu s-a intamplat....sunt un om normal,sanatos si parca ceva lipseste din mine ....iti mai amintesti iubito?ai spus ca vrei sa ne revenim si ca peste 6 luni sau poate peste 1an sau cine stie avem sa ne regasim si v-om continua povestea noastra ...chiar nu stiu ce sa fac ..nu pot sa amagesc un om ...sa-mi intemeiez o familie ,sa-i arat ca iubesc si sa leg sentimente cand stiu ca ai sa vrei sa revi la mine ..a fost si greseala mea ,poate mai mult orgoliul meu la misloc,ca nu am vrut sa te impart cu nimeni altcineva cand stiu ca totusi esti o femeie axcesiv de frumoasa si dorita in acelasi timp de multi ..nu am vrut sa fiu pe locul 2 si nici nu pot accepta ca tu sa te gandesti la doi ....sa sti ca nu am sa mai scriu ,nu am sa ma mai gandesc la tine si am sa pierd tot ce ne-a legat ....am sters poate pentru o secunda tot ce am iubit ,ce am urat poate la un momentdat ...acum ramane sa sterg :amintiri ,fotografii,chiar si gandul ca ai existat...
poate ca sunt paranoic ...pate ca sunt ciudat ,asa cum credeai uneori ca sunt ...dar asa sunt eu ....si am sa ma indragostesc iarasi si am sa te ignor ...toat ce te leaga sau te-a legat de mine am sa dau uitarii...nu stii ce vrei....ma suni si ma tulburi,ma certi si imi arati calea ,dar poate ca tocmai ce vrei tu eu nu mai vreu si stiu ca esti nefericita si ca te doare nepasarea mea ....si pe mine m-a durut candva tradarea....ramai asa cum te stiam,de te-am pierdut sau am uitat ,mereu am sa pretuiesc si sa apreciez o femeie frumoasa care o fi aceea ?
stiu ca nu ai sa citesti aceste randuri niciodata ...stiu ca scriu ca sa ma simt impacat ca am vorbit cu cinva ,cu mine insumi ,ca m-am eliberat de blestemul neputintei de a te iubi neconditionat ,ca pot aspira la o nou iubire si inainte de toate am castigat o sora ....nu a stiut sa ma pretuiasca dar sa sti ca eu tot am sa o iubesc ...a crescut alaturi de mine si a invatat poate cate ceva si de la mine desi a fost egoista...a preferat sa va bucurati numai voi de pasul ce l-a facut .momentul in care a ales ,a decis ca isi va lua viata in piept si va decide pentru ea nu a fost motiv de bucurie pentru mine ci de tristete ca nu am putut sa ma bucur si eu de pasul ei...si spunea ca sunt fratiorul ei ,ca nimic nu ne va schimba orice s-ar intampla intre mune si tine ...dar uite ca s-aschimbat ,te-ai schimbat si eu m-am schimbat ....cine va fi oare acelce ne va arata calea iarasi?
mdaniel1716
Membru Junior
Membru Junior

MesajTrimis: Mie Ian 04, 2012 2:31 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

a mai trecut un strop din lunga-mi existenta efemera,valuri au spart si au sters parca din sufletul meu o pata si o alta pata i-a luat locul ...momentul aducerii aminte din ceea ce a fost ,din ce-a ramas sau poate va fi ma chinuie si-mi intareste sentimentul ca lucruri murdare au fost aruncatesi jocul facut a fost pentru a curma un vis ,un vis ce era prea frumos sa fie adevarat...ceva imi spune sa ma mint si parca ma chinui si mai mult cand nu am crezut acele vorbe ce mi le spuneai ca existta cineva care ne vrea raul ,ca funia a fost inodata si ca oricat am incerca sa desfacem nodul ne va aduce numai raul,un rau parca din umbra timpurilor aruncate,sadite de oameni fara de credinta si sprijiniti de cei care cred ca ne vor binele ...dar ei au uitat ca binele ti-l fauresti singur .....bucati din suflet am rupt si-am aruncat si acum sunt gol,dar n-am uitat sa gandesc,sa analizez fapte si intamplari care de celle mai multe ori le negam ...spuneam ca edoar unul Dumnezeu si ca el le oranduieste pe toate....acum caut sa ma eliberez ,sa spun lucrurilor pe nume si stiu ca poate doar dimineata imi va fi somnul limpede ...mi-e fricca sa adorm cand stiu ca poate acele lucruri ma vor bantui in aceasta noapte,ca le spun pe nume ,dar cel mai mult mi-e teama ca tot acest rau se revarsa asupra celor ce ii iubesc cel mai mult ...am simtit pe propria piele cum e sa fi urmarit ,cum teama infricosatoare se cuibareste in sufletul tau cand acel ceva,mistic parca si intruchiparea a tot ceea ce trezeste teama ma bantuie,ma priveste si ma chinie nopti in somn ,cand ma scol mai obosit decat ma culc ...am dat frau sentimentelor si temerilor mele ,poate asa voi fi lasat in pace si firu,ori stropul din ce mi-a mai ramas il voi putea impartasi unei alte persoane ,sau cine stie ...am vazut oameni nenorociti de aceste lucruri si am tinut in mine pentru a nu-ti spori si mai tare teama ,am tacut cand trebuia sa vorbesc si te-am lasat sa te amagesti in goana iepurelui cu cuvinte frumoase ...acum toata teama s-a rasfrant asupra mea si lucreaza,teama ca te voi reintalni,ca sentimente vor face sa ne apropie ,ca vei intra iarasi la inima mea si ca toata lucrarea lor a fost in van...ar mai ramane doar o singura solutie si anume:sa piarda pe unul dintre noi....nu te-ai gandit de ce ai avut atat de multe accidente?au mai ramas doar doua din cele 9...pisica are 9 vieti .tu ai 7 de care ai facut uz ....nu stiu ce sa mai spun ,parca cineva imi ia mintie ,imi sterge cuvantul si singurul care mi-a mai ramas e cerul...privesc si ma linistesc ,admir ceea ce candva ne-a fost calauza si mult eclipe frumoase a crreat intre mine si cea ce credeam ca va fi dar a ramas muza-mi din umbra,ceea ce ma intreba de cele mai multe ori"cine e fata cu ochii negri"...in noptea asta am sa te botez cu acelasi nume si stii singura numele pe care ti l-ai ales,ti-a fost dat si daruit ...in noapte aasta ma lepad de noroc,un strop iti daruiesc si tie din singura picatura ramasa ,...poate asa nu va mai putea nimeni sa-ti faca rausi poate ca abia atunci ai sa-ti gasesti linistea ....nu am uitat sa citesc in sufletul omului si nici printre randuri,chiar daca candva dateam impresia de o amorteala launtrica.....si asa sa scurs o poveste spusa la gura sobei de bunicul :cu vrajitoare si cu monstri ca sa ne faca pe noi copii sa mergm la culcare si pentru a nu uita sa ne spunem rugaciunile inaintea A Tot Puternicului....
"stiu buni ca ne veghezi de acolo de dincolo de nori si ca nu vei lasa pe nimeni sa ne faca rau si somnul limpede ne-o fi :pentru nepotii mei"
mdaniel1716
Membru Junior
Membru Junior

MesajTrimis: Mar Feb 28, 2012 9:22 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

ma bucur ca nori negri au scurs,desertaciuni am ascuns in cel mai intunecat ungher din sufletul meu,acum pot iarasi visa,ma pot bucura de viata ,pot iarasi trai la intensitate maxima,o alta imagine mi-e vis si naluca ,un suflet ce stie sa pretuiasca si sa accepte omul asa cum este,cu bune si cu rele,cu calitati si defecte,asa cum sunt eu...mi-a trebuit mult timp sa ma despart de ceea ce a fost candva,acum am uitat si loc ori cale de intoarcere nu mai exista....merit si am dovedit ca pot fi iubit ,apreciat si rasplatit pentru ceea ce reprezint,pentru ceea ce ofer,cand tot ce daruiesc primesc innapoi fara a o considera ca vine din obligatie...ma bucur enorm....si aici inchid acea mica frangere de aripi,acel tumult de intrebari,acea zbatere ce ma chinuia si ma distrugea,pe-o cale ce am crezut ca in visele cele mai rele a aparut si transpusa in viata mea efemera ma bantuia...deja am uitat ,sunt mult prea ocupat acum sa ma gandesc la trecut ...am stins tot ce era de stins ,am sters tot ce era de sters....acum traiesc
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului E-IUBIRE.RO -> Jurnalul tau Ora este GMT + 3 ore
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum