E-IUBIRE.RO
SFATURI, EDUCATIE, POEZII
Inserarea pozelor pe forum.

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului E-IUBIRE.RO -> Regulament
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
getta
Membru Avansat
Membru Avansat

Data înscrierii: 30/Mar/2007
Locație: iasi

MesajTrimis: Mie Mai 14, 2008 11:36 am    Titlul subiectului: Inserarea pozelor pe forum. Răspunde cu citat (quote)

Eu am tot cautat si am vazut ca nu exista un astfel de topic. Asa ca m-am gandit ca e foarte util unul pentru userii noi care nu stiu cum sa posteze imagini pe forum. Cred ca ar fi bine daca acest topic ar fi sticky.

Asadar - imaginile se pot insera in forum, ca parte din mesaj.

1. Imaginile trebuie sa fie vizibile la o adresa web de genul:
http://i181.photobucket.com/albums/x229/laura34215/TZITZI/DSCF2449.jpg

2. Daca imaginea este parte dintr-o pagina web, dati click dreapta pe ea si selectati "Properties" din meniul care apare. Se va deschide o fereastra informativa, de obicei, gri.

In functie de browserul folosit, Internet Explorer sau Netscape sau Mozilla, adresa la care este imaginea in cauza se gaseste:
In Netscape si Mozilla: in dreptul textului "Location" de la sectiunea "Image Properties" din fereastra gri.
In Internet Explorer: in dreptul textului "Address URL" din fereastra gri.

3. Selectati adresa de forma descrisa mai sus, toata, inclusiv partea cu http:// si dati Ctrl+C (adica "copiere") sau dati click dreapta pe selectie si apoi click "Copy".

4. Reveniti la mesajul pe care il postati in forum, dati un click de mouse (pentru a pozitiona cursorul) in locul din mesaj unde vreti sa postati imaginea si dati Ctrl-V ("lipeste") sau dati click dreapta in mesaj si alegeti "Paste".

5. Selectati adresa completa pe care ati inserat-o astfel in mesaj si dati click pe butonul "IMG", care se gaseste in partea dreapta sus. Dupa ce ati dat click pe butonul "IMG", exact inaintea adresei unde se gaseste imaginea dorita va aparea tag-ul [img] si imediat dupa adresa respectiva va aparea acelasi tag, cu un simbol in plus, care semnifica inchiderea operatiunii (semnul "slash" - /) - de forma [/img].

6. Dati "Previzualizeaza" ca sa vedeti rezultatul. Butonul "Previzualizeaza" este langa cel de "submit" pe care dati click ca sa postati mesajul. Daca rezultatul este cel dorit, dati "Trimite".

7. Daca imaginea pe care doriti sa o inserati este pe calculatorul dumneavoastra personal, aceasta trebuie sa fie inserata pe Internet intr-un album foto virtual. Se pot crea albume foto virtuale la urmatoarele adrese:
www://photobucket.com
www://www.webshots.com
http://www.imageshack.us
Sau altele, poate cunoasteti voi mai multe.

8. Se creaza un cont (gratuit) pe una dintre aceste pagini si se insereaza pozele acolo.

9. Dupa ce s-au inserat pozele in album se copiaza adresa de la URL (sau poate scrie DIRECT LINK sau IMG CODE) si se posteaza aici pe forum.

10. Selectati adresa completa pe care ati inserat-o astfel in mesaj si dati click pe butonul "IMG", care se gaseste in partea dreapta sus. Dupa ce ati dat click pe butonul "IMG", exact inaintea adresei unde se gaseste imaginea dorita va aparea tag-ul [img] si imediat dupa adresa respectiva va aparea acelasi tag, cu un simbol in plus, care semnifica inchiderea operatiunii (semnul "slash" - /) - de forma [/img].

11. ATENTIE !!!!! la dimensiunile pozelor. Sa nu fie prea mari. De aceea este preferabil sa previzualizati mesajul inainte sa-l inserati in forum. Apasati butonul "Previzualizeaza" si astfel veti putea observa daca nu cumva poza este prea mare. Daca poza este OK din punct de vedere al dimensiunilor si se poate vedea bine, apsati "Trimite" si mesajul se va insera in forum.

Daca mai sunt si alte nelamuriri solicitati sfatul unui moderator.

http://4animale.myforum.ro/
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului E-IUBIRE.RO -> Regulament Ora este GMT + 3 ore
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum